Pohled na Fratello Navetta Discovery

Fratello Navetta Discovery

Tak a máme tu jednu zimní recenzi. Byl jsem na českých kopcích lyžovat a druhý den už mě to mezi kopretinama a blátem nebavilo, tak jsem si otevřel pivo, donesl svařák a sedl na zahrádku jednoho zavřeného bistra. A vybalil jsem si taky Navettu. Moc mě baví ten design, mám rád ten prstýnek a prostě všechno okolo Fratella. Navetta je raketoplán v italštině. A chodí ve třech velikostech - Discovery, Endeavour, Enterprise. Ano, přesně tak se jmenují raketoplány USA. Řada Navetta je Oslavou amerického vesmírného programu. Proč? Protože zakladatel Fratello Cigars, Omar de Fries pracoval dlouhá léta pro NASA. A co si budem, opustit NASA kvůli vášni pro doutník chce kolule jak medicimbály. A nebo dobrý plán. A nebo obojí.

Nějaké drobnosti o značce Fratello a Omarovi samotném jsme si řekli v samostatném článku, tak můžeme rovnou kouřit.

Moc se mi líbí vzhled doutníků Fartello. U této Navetty je navíc velký spodní prstýnek provedený stejně zešikma jako základní prstýnek nad ním. Je to nádherný detail, stejně jako barvy. Věřím, že ta bílá a stříbrná má připomínat raketoplán. Dole nad názvem doutníku je malá raketka. To je vážně prima. A ten list. Je hladký, minimum žilek a barva je habano oscuro, bych řekl. Vizuál je prostě pecka. Když se podíváte na box, tak to vypadá vážně skvěle. 

Beru cutter a ořezávám. Prsty nemám zkřehlé, protože máme krásnou oblevu. Spíš než o zmrzlé prsty mám strach, aby mě neodnesly ty proudy vody tekoucí svahem dolů. Doutník je docela tvrdý na omak, ale konzistentně. Studený tah mi říká něco o senu, tabáku a pepři. Tak uvidíme.

Zapaluji a chystám se na zábavu. První tahy je to takové rozklepané. Jako když startujete vylítanej šestiválec. Se to tak sbírá a chvilku trvá, než to běží dobře. Tak přesně takto to začalo. Po asi pěti minutách už mi to ale běží pěkně v otáčkách a užívám si docela dost sladkosti. Takovou sladkost jsem u žádného Fratella necítil. A taky kávu. Silnou a sladkou. Troška hořké čokolády a lékořice. Osobně nejsem ve fanclubu lékořice. Ale nakonec, nemusím být fanoušek Adele, abych si občas užil její poslech. Takže jo, lékořice je v doutníku zábavnej prvek. Taky se objevuje pepř, který s tou sladkou chutí vytváří na jazyku erupce slasti. První třetina kouří pěkně, tah je fajn, síla je čistý střed. Spokojenost.

V druhé třetině vidím něco šťavnatého v čokoládě, sladká káva zůstává a objevuje se melasa. Pepř samozřejmě zůstává a je ve velmi příjemné intenzitě. Síla doutníku pozvolna stoupá, chutě intenzivní a já vyhlížím, co si na mě přichystala poslední třetina. Bude to epické vyvrcholení? Udrží tento raketoplán svůj kurz nebo shoří po cestě za svým cílem jako papír a hjůstn bude zklamanej? Hjůstn nebude zklamanej. Navetta míří třetí třetinou přesně nastaveným kurzem zvyšující se intenzity a jediná exploze, která se odehrává je ta na v mých ústech. Doutník funguje parádně, chuť je sladkost a pikantnost. Půl na půl. Kouř se táhne jako sirup z melasy, spousta sladkosti, spousta pepře, vyvážené, geniální. Navetta je vynikající. U některých bohatých doutníků se stává, že konec už je prostě moc a není to příjemné, ale tady je to úplně akorát. Šlape to, intenzita se zvyšuje, je to sladké, ale zároveň temné jako zpěvačka goth metalu v růžovém kostýmku.

Omar de Frias mě opět přesvědčil, že Fratello je prostě třída. A Navetta? Tak ta je úplně vynikající.

Rychlá koupě bez hledání tady.

Lukáš

Fratello Navetta 1Fratello Navetta 2Fratello Navetta 3Fratello Navetta 4Fratello Navetta 5Fratello Navetta 6Fratello Navetta 7Fratello Navetta 8