Příběh Omara de Friese a značky Fratello Cigars

Fratello Cigars

Značka Fratello vznikla v roce 2013 stojí za ní velký sen. Sen člověka, který se s doutníky setkával již od dětství. Člověka, který kvůli svému snu opustí práci pro NASA. Člověka s vytříbeným kritickým a analytickým myšlením. Ta jedinečná osobnost se jmenuje Omar. Omar de Frias. Snílek s velkými ambicemi.

S Omarem jsem se setkal jednou před lety. A od té doby mě bolí za krkem. Ten člověk má snad tři metry...

Omar de Frias se narodil v Dominikánské republice. Vyrůstal vedle cigar shopu, který často navštěvoval jeho dědeček. Omar se tady setkával s ním i s jeho přáteli a rád koukal baličům pod ruce. Jednou balič Omarovi doutník podal, dědeček nic nenamítal a tak se zrodila Omarova láska k doutníkům. Omar byl také úspěšný hráč basketbalu, dokonce s ambicemi na kariéru v NBA. Do tohoto snu mu hodila vidle jeho kolena, která odmítala správně fungovat. A tak Omar vyměnil palubku za dlažbu knihoven a vinil učeben. Studoval hotelový management, marketing, obchodní management a mezinárodní vztahy. Získal MBA v Portoriku a jeho kredity byly natolik působivé, že dostával nabídky práce od velkých organizací, včetně NASA. Právě jejich nabídku Omar přijal v roce 2004 a nastoupil na pozici projektového manažera. Zabýval se také finanční analýzou a řídil projekty v hodnotě miliard dolarů. Navíc vynikal schopností vyřešit sebemenší problém a měl výbornou pracovní morálku. Dokonce v kancelářích NASA ve Washingtonu DC dostal přezdívku "cigar", protože po každé úspěšné misi přinesl kolegům doutníky a společně úspěch oslavili.

Práce pro NASA Omara naučila uvážlivému přístupu k věci a pečlivé plánování. Toto do puntíku zúročil při vytváření značky Fratello CIgars. Proto s nadšením nenaskočil do víru doutníkového byznysu, ale nejprve se vzdělával, plánoval, analyzoval. Zkoumal a objevoval postupy, setkával se s lidmi.. Zkoumal vztahy mezi USA a Nikaraguou, zjišťoval, kolik doutníků se dá vyrobit z jednoho pilonu tabáku, náklady na balík tabáku... Sám Omar říká, že kdyby neprovedl všechny průzkumy, analýzy a nenaplánoval to tak pečlivě, Fratello by nejspíš nebylo tam, kde je dnes. A až přesně věděl, jakým směrem se má Fratello ubírat, začal hledat fabriky a vytvářet vztahy a partnerství s velkými výrobci. Protože Fratello nemůže vyrábět jen tak někdo... Cestoval po Hondurasu, Dominikánské Republice a Nikaragui. Setkal se mimo jiných také s José Blancem, který je vyhlášený masterblender a zrovna pracoval na blendech pro Joya de Nicaragua. Slovo dalo slovo a za několik dní už stál Omar před vedením JdN a prezentoval svojí vizi. Spíš než o vizi doutníků Fratello se ovšem bavili o fyzice, planetární vědě a Omarovi samotném. JdN v té době nevyráběla doutníky pro mnoho lidí, tak byla důležitá chemie a osobnost. Když pan Cuenca a prezident společnosti pan Martinez Omara poznali, bylo jasné, že Fratello se bude vyrábět v Estelí v továrně JdN. Díky tomuto partnerství získala značka Fratello velkou konkurenční výhodu.

V roce 2013 Omar de Frias namíchal společně s JdN řadu středně plných doutníků za použití tabáků z Nikaragui, Ekvádoru a Peru. Tak vzniklo Fratello Clasico. Doutník byl výborný a Omar věděl, že pokud má být i úspěšný na pultech, musí tahat za oči. Proto doutníky chodily v jasně červených bednách a každý je opatřen specifickým prstýnkem. Do roku 2016 vznik ve spolupráci s JdN nádherný doutník Fratello Bianco. V roce 2016 si byl Omar naprosto jistý svojí vizí a vývojem značky, že opouští NASA a vzdává se velmi nadstandardní mzdy, aby vedl Fratello Cigars.

Dalším krokem byl dominkánský doutník. Po setkání s prezidentem společnosti La Aurora Leonem Guillermem během doutníkového veletrhu v New Orleans bylo jasné, že další doutník bude právě La Aurora. Leon Guillerma Omara pozval do fabriky v Dominikánské republice a vznikl Fratello Oro - doutník jemného až středního těla s ekvádorským krycím listem Connecticut, kamerunským vázacím listem a náplní z Nikaragui a Dominikánské republiky. Tento úspěch byl pro Omara velmi důležitý. Vždycky věděl, že vyrobí dominikánský doutník. Z úcty ke své rodné zemi. La Aurora byla přirozenou volbou, protože v době Omarova mládí byly jejich doutníky prostě všude. Také to byl první doutník, který Omar kouřil...

Od roku 2016 samozřejmě vznikají další doutníky Fratello. Limitovaná edice Spazio, Navetta, DMW, Boxer, Camu... Všechny ale spojuje extrémně pečlivá výroba, nadšení a vášeň.

Deset let od založení společnosti Fratello Cigars má značka okolo tří set distributorů a Fratello se řadí mezi nejrychleji rostoucí značky. Omar s dalšími třemi zaměstnanci udělali spoustu dobré práce a neustále pracují na tom, aby značka prospívala a neztratila dynamiku i v těchto těžkých dobách. A Omar? Omar si stanovil další cíl. Ne jednoduchý, to ani trošku. Cílem je, aby byla značka Fratello neuznávanější značkou doutníků na světě.

Lukáš