Ručně balený doutník

Ručně balený doutník.

Dnes si doutník trošku “rozpitváme” a podíváme se na to, z čeho se náš oblíbený doutník skládá. Budeme se bavit o tzv. Long filleru - doutník, jehož náplň je tvořena celými listy.
Ručně balený doutník tvoří 3 části, přičemž každá z těchto částí hraje při zhotovení a kouření doutníku svoji důležitou roli.
Vezmeme si to pěkně od středu.
Tabákové listy pro náplň (filler) se podélně varhánkovitě poskládají tak, aby vznikla síť jemných průduchů, kterými se vtahuje kouř a vzduch. A zde narážíme na rozdíl mezi ručně a strojově balenými doutníky. Listy se vždy podaří lépe složit při ručním balení, tím pádem se takto vyrobený doutník lépe kouří a lépe hoří. Pro náplň se používají 3 typy listů. Do středu náplně se dávají listy z vršku rostliny. Těmto listům říkáme ligero, vyznačují se silnou chutí a silným aroma. Jsou tmavé a hoří pomalu. Tyto listy musí déle dozrávat (24 měsíců) a také jejich fermentace je časově náročnější. Ligero obklopují slabší a světlejší listy seco ze středu rostliny. Tyto listy dozrávají až 18 měsíců. Obal náplně tvoří listy volado ze spodku rostliny. Nemají výraznou chuť ani vůni, ovšem výborně hoří. Dozrávají až 9 měsíců. Dobré chuti a vůně doutníku je dosaženo pouze za předpokladu, že listy tvořící jeho náplň jsou ve vzájemné rovnováze. Teď si představte, jak je pro výrobce složité pro každou značku udržet náplň v dokonalé rovnováze po dlouhou dobu.
Listy náplně uvnitř doutníku drží pohromadě vázací list.
Ten je sklízen ze spodní části tabákové rostliny. Je silnější, má hrubší strukturu a ovlivňuje rychlost jakou doutník hoří. Samozřejmě ovlivňuje také chuť a vůni doutníku, proto s chutí náplně a krycího listu nesmí kolidovat.
Krycí list je takový “obal” doutníku.
Tyto listy se pečlivě vybírají a třídí, protože krycí list je nejdůležitější, nejdražší část celého doutníku. Určuje jeho celkový vzhled a kvalitu. List musí být dokonalý a bez vady, musí být hladký, jemně vonět, nesmí být příliš olejnatý. Také by měl být dostatečně pružný a ohebný, bez výraznějšího žilkování. Pro Kubánské doutníky se nejčastěji používají krycí listy vypěstované na Kubě, jinde se používají krycí listy z mnoha zemí světa. Například Mexiko, Honduras, Ekvádor, Nicaragua. Velmi ceněný je Connecticutský stín z USA. Například náš Joya de Nicaragua Clásico je opatřen Connecticutským stínem. Stejně jako Joya de Nicaragua Cabinneta, která je ovšem doplněna krásně prosluněným Habano Criollem. Když je určitý doutník kompletně utvořený z tabáku jedné země, nazývá se “Puro”.
Jak dlouho myslíte, že trvá, než se balič stane skutečným mistrem ve svém oboru? Až 20 let...