Recenze Joya de Nicaragua Antaňo CT

Surovec ve smokingu

Moje dnešní kouření nebude recenze doutníku jako taková. Všichni dobře víme, že chuť doutníku ovlivňuje pěkná řada věcí, a proto se dnes zaměřím na podstatu konkrétního doutníku, než na jeho chutě a vůně... Zohledňuji i fakt, že kuřáci doutníků Joya ví, s čím mají tu čest.

Nejprve se zastavíme u podstaty doutníku Antano. První a zásadní varianta nese název 1970. Je to starý blend značky Joya de Nicaragua a ztělesňuje sílu a podstatu nikaragujského národa. Doutník je to vynikající. Je silný a konzervativní. Miluju doutníky z této éry JdN. Nepatřím totiž do fanclubu nových doutníků typu JOYA Red, Black, Silver... Mám prostě rád ty klasické puro blendy jako Antano, Celebracion, Rosalones. A když se dostanu k velmi raritní Serii C nebo CyB, jsem jako u vytržení.

Proto mne velmi zajímal doutník Joya de Nicaragua Antano CT. Oproti 1970 je zde patrný rozdíl na první pohled - CT je ozdobené světlým listem Connecticut z Ekvádoru, listem, kterým Joya zdobí své základní doutníky. Jak tento list v kombinaci se srdcem klasického doutníku 1970 funguje?

Zaprvé, barva krycího listu dnes v žádném případě nevyjadřuje chuťovou sílu doutníku. Není problém pořídit světlý doutník, jež vás uvede do týdenního koma. Stejně tak jako maduro dnes neznamená velmi silný doutník. Je to o citlivém blendování a byť krycí list nese notnou dávku chuti, není to ten hlavní aspekt síly doutníku.

Zadruhé, connecticut je hedvábný, světlý list s delikátní dřevitou chutí, ale v kombinaci se základem z Antana 1970 jen trošku zjemňuje a zakulacuje tu nespoutanou chuť původního doutníku.

A výsledek? Antano CT je stále velmi robustní doutník s nespoutanou chutí. „Papírová" síla je sice nižší, nicméně CT je stále to pravé Antano. Dobře, prstýnek nám trošku vychladl, už to není krásný barevný kousek, spíše vánoční varianta. Druhý prstýnek odkazující na list Connecticut je vyveden ve stejném duchu, ale nakonec proč ne? Je to nový doutník. Moderní doutník, který se snaží krutou silou v rouše beránčím zacílit kuřáka na kterého je Antano 1970 zkrátka moc silné. List Connecticut snižuje intenzitu doutníku o půl až jeden díl síly na výsledných čtyři z pěti. 

Tolik k teorii... V praxi je doutník Antano CT velmi výrazný a šťavnatý. Nádherně voní a chuť se nese v duchu kořeněných tónů. Zaznamenal jsem tóny skořice a citronu schované v pepřovém hávu. Když jsem nechal kouř přejít patro až do nosu, cítil jsem jemné ořechové a cedrové tóny. Co musím vyzdvihnout je to, jak Antano CT funguje jako celek. Ten doutník je fenomenální. Kouřil jsem Belicoso, užil jsem ji jej cca 90 minut a to, jak doutník hořel, bylo neskutečné. Nemusel jsem jej roztahovat ani nikterak korigovat hoření. Vše bylo v naprostém pořádku. Jednoduše ta krásná Joya jak ji znám. 

Doutník Joya de Nicaragua Antano CT doporučuji pokročilému kuřákovi a na konec nabízím drobnou radu. Vychutnávejte ho v klidu, nechte ho často odpočívat a netlačte na něj. Antano CT má rádo své tempo. Pochopte ho a zážitek bude maximální.

Lukáš