Pohled na Don Kiki Green Label Robusto

Don Kiki Green Label

Pojďme si říct pár věcí o otci značky Don Kiki. Pan Enrique Berger byl opravdový pionýr, doutníkový matador. Zemřel v roce 2014 ve věku 56 let. Teď tady sprostě zkopíruji pár vět z cigar aficionado.

Kiki Berger byl spolumajitel jak doutníku Cuban Crafters v Miami, tak i stejnojmenné značky doutníků. Jako mnoho jiných, i Berger vstoupil do doutníkového byznysu v roce 1996, na vrcholu doutníkového boomu. Berger však nebyl jen dalším spekulantem hledajícím rychlý výdělek, ale ukázal svou oddanost tomuto odvětví založením doutníkové provozovny podél Pan American Highway v Estelí v Nikaragui, jen kousek od Padrón Cigars.

"Když jsem se sem dostal poprvé, byla to doba, kdy Sandinisté právě odešli," řekl Berger Cigar Aficionado v roce 2003. "Země právě začínala boom. Přešel jsem z malé továrny na stavbu větší."

Tou malou továrnou byla Tabacalera Estelí a vedle ní Berger postavil tradiční vytvrzovací stodolu s doškovou střechou. Vedle staveb také zasadil pole s tabákem. Berger se dokonce oženil s nikaragujskou ženou Karen, která v choulostivé situaci darovala svému manželovi ledvinu a pomohla mu prodloužit život. Berger se kdysi soustředil na výrobu doutníků pro jiné společnosti, mezi něž patřily značky z doby boomu jako Cupido, ale pak většinu svého úsilí obrátil ke svým vlastním produktům, konkrétně Cuban Crafters a JL Salazar y Hermanos Reserva Especial. V roce 2009 se Berger spojil s Mikem Argenti a vytvořili společnou společnost s názvem Berger & Argenti. Dvojice vydala několik značek, z nichž jedna, Entubar, získala několik hodnocení nad 90 v Cigar Aficionado . Tato společnost byla mezitím rozpuštěna.

Don Kiki byl osobnost. Byl laskavý a doutníky bral jako své poslání. Pomáhal ostatním, kteří přišli za doutníky do Estelí. Rozdával rady, budoval pevná přátelství. Jedním z jeho věrných přátel byl například José Orlando Padron... Po smrti pana Bergera vede společnost jeho žena Karen. Ta pokračuje ve výrobě standardních řad doutníků a také vytváří svůj úspěšný blend K.

Tak ale teď už jdeme kouřit. Vybral jsem si vzhledově velmi podařený doutník Don Kiki Green Label. Baví mě ty barvy. Světlý list, mimochodem stín z Brazílie, dává vyniknout zelenému prstýnku se zlatými detaily. Je mi jasné, že to bude doutník nižší síly, ale to mi už vůbec nevadí. Jsou pryč doby, kdy jsem si užíval jen řádně silné kousky. Doutníky Kiki si dám rád jen tak. Mám chuť na dobrý obyčejný doutník, tak tasím Kiki. Nemusím se na něj chystat a ladit, prostě vezmu, zapálím a jdu. A vždycky mě to chutná. Proto, když jsem si vybíral doutník na mejdánek na Vranově začátkem prázdnin, vzal jsem si tento Green. A udělal jsem dobře. Užil jsem si to. 

No a co říct k samotnému doutníku? Je lehký. Tak dvoječka. Krásně voní, ten Brazilec je takový máslový, moc příjemný. Zpracování doutníku je na úrovni, tah má trošku větší odpor. Na můj vkus. Ale kouří to dobře. Chuť je lineární a jemná. To ovšem neznamená, že by byl doutník nudný. To vůbec ne. V chuti je smetana, máslové sušenky, oříšky a bílá káva. Připojuje se také lehký pepř a kůže. Možná i kousek hlíny. Ale rozhodně to není ani zemitý, ani pikantní doutník. Tyto chutě spíš jen dotváří atmosféru a pomáhají definovat tu hlavní chuťovou linii. 

Je to prima doutník, který uspěje i mezi dražší konkurencí. Jeho nesporné pozitivum vynikající, až delikátní chuť a přímá vyvážená linie.

Užil jsem si ho a mrkejte na ten popel!

Lukáš

Don Kiki Green Label1Don Kiki Green Label2Don Kiki Green Label3Don Kiki Green Label4Don Kiki Green Label5