Pohed na Joya de Nicaragua Antaňo Dark Corojo

Joya de Nicaragua Antaňo Dark Corojo Poderoso

Je pátek, na víkend plán... Zazvoní telefon a najednou je volný pátek i víkend, znáte to... Tak přemýšlím, co budu dělat a nenapadá mě nic lepšího, než si dát víno a opéct doutník. Věřím, že byste to udělali úplně stejně. Prohrabuju se humidorem, chci si dát pořádné torpedo a co nevidím. Antaňo DC. Prima. Vím, co to obnáší, takže teď musím dát pořádnou večeři, protože přesně tohle Antaňo Dark Corojo vyžaduje. Pokud si nedáte minimálně půl krávy na medium-rare, může vás ta nálož nikotinu pěkně pozlobit. Takový ten studený pot a tak dokáže jednomu pěkně znepříjemnit zážitek... Jsem připraven, chystám si věci a vyrážím za zábavou.

Antaňo Dark Corojo bylo představeno v roce 2007 a bylo určeno těm pacientům, kterým bylo 1970 jednoduše málo. Byl to jeden z nejsilnějších a nejxtrémnějších doutníků na trhu. Stále se jedná o čisté nikaragujské puro, kde je silná, stařená náplň ozdobena krásným tmavým Corojo listem v barvě oscuro. Nedávno řada prošla modernizací dle nových standardů značky Joya. Změny však byly pouze kosmetického rázu, doutník designově dospěl, srdcem však zůstává ten stejný sígr jako zamlada.

První věc, které si všimnete je nevšední a luxusní vzhled doutníku. Zlato-černý, jednoduchý prstýnek doplňuje svojí barvou krycí list doutníku. Ten je temný a dekadentní stejně jako nejnovější deska Vanessy, kterou si pouštím do uší. Kalifornské červené na tom není jinak. Dnešní večer prostě bude v duchu temnoty na každém mém smyslu. Krycí list je hladký, olejnatý s jemnou žilnatinou. Barva je konzistentní, doutník není tvrdý a nenacházím nějaká zásadní měkká místa. Takhle to mám rád. Na torpedech mě baví, že je mohu oříznout méně a teprve podle studeného tahu se rozhodnu, jestli tomu dám ještě nebo ne. Přivonění k patě je čokoládové, studený tah se tváří stejně, jen přidává trošku skořice. Opékám a těším se. Dark Corojo jsem neměl nějaký ten pátek. Asi proto, že ten doutník je na náladu a na chuť. Rozhodně jej neřadím mezi ty věci, co si můžete dát každý den. Opékám, chvíli odkládám a začíná pomalá seznamovačka. Dark Corojo je rádo v hlavní roli, nelíbí se mu, když na něj tlačíte a ždímete ho. Piju víno a koukám, že doutník má asi kouzelný proutek, protože mi nechal zmizet veškeré jemné a ovocné chutě vína a vyzdvihl ty kořeněné. Aspoň, že mi v uších nezmizel hlas Samíra Hausera. Ten rozhodně není jemný, tak si na něj Antaňo netroufne...

Po prvním centimetru se hoření srovnává a je jak podle pravítka. Tah má akorátní odpor. Chuť se převaluje v tmavých tónech - čokoláda, káva, přezrálé třešně a pepř. Dým má slušný objem a já doufám, že mají sousedi zavřená okna. Baví mě ten čokoládovo třešňový základ, je to jako takové ty pralinky. Pepř není v první třetině nijak zvlášť výrazný, v náznacích tam vidím bílou kávu. Doutník má už v první třetině velmi robustní tělo a je cítit, že dál to bude ještě lepší. Pocitově je hned ze startu na stejné síle jako Antaňo 1970 na konci druhé třetiny. A to je panečku síla. 

V druhé třetině si ta lehká třešňová sladkost bere kabát, děkuje za pozvání a mizí pod nánosy hlíny a temnoty. Na povrch se dere hlína a pepř. Hořká čokoláda zůstává ve hře, doutník je teď vyvážený, chutě hrají remízu. Nic nevyčnívá a pomalu se začíná objevovat zajímavá chuť melasy. Sladká, těžká a lepkavá. Hoření je dobré, nemusím zasahovat. Ve druhé třetině zjišťuji, že tenhle doutník budu kouřit hodně dlouho. Hoří pomalu, nezahřívá se a já se plácám po rameni za tu vydatnou večeři. Láhev vína si budu muset šetřit, aby mi vyšla. 

Do třetí třetiny vstupuji s náhlým výkyvem v kvalitě hoření. Doutník musím očistit, trošku plamenem pomazlit okraje, pod plamenem roztáhnout a chvíli nechat bojovat o život. po nějaké váhavé minutě se doutník chytá a já opatrně čekám co bude. Naštěstí jsem to nepřetáhnul a tak mohu pokračovat tam, kde jsem skončil. Třetí třetina je opravdu extrémní. Síla šest z pěti tam prostě je. Kouřím opatrně a chutě čokolády, hlíny a pepře se mi spolu s nikotinovou bombou snaží dostat pod kůži. Je to souboj chutí a demonstrace síly. Doutník chrlí emoce a dává na odiv status kdysi nejsilnějšího na trhu. Ovšem jeho útoky na moje smysly nepadají na úrodnou půdu. Moje brnění je silné, znám svého soupeře a jeho fígle. To je přesně to, proč vnímám Antaňo Dark Corojo jako vynikající doutník. Je jako barbar, který ukazuje při každé příležitosti svoje svaly, jeho bojová technika je rychlá, nekompromisní a tvrdá. Ale když s tímto barbarem bojujete častěji, přesně znáte jeho způsoby. Hbitě se vyhýbáte, každým úderem nabíráte zkušenosti a nakonec jsou partie stále zábavnější. To vy posouváte své limity, vy získáváte převahu a nakonec se jeho síly vůbec nebojíte. Naopak. Vychutnáváte si ji a chcete bojovat zas a znova.

Doutník je ideální po vydatném obědě nebo večeři. Na dopolení posnídaňové pokouření si vezměte raději Clasico.

Antaňo Dark Corojo je temný démon. Když si nedáte pozor a podceníte svoje schopnosti, nebude Vás to bavit. Musíte být připraveni. Pokud jste, vezměte si pár kousků do humidoru. Slibuju, že to bude zábava. Dark Corojo je k dostání v různých velikostech. Jednou z nich je La Pesadilla. V překladu ze španělštiny do angličtiny to znamená Nightmare. Tady češtiny není třeba.

Doba kouření byla okolo sto minut.

Tady je Dark Corojo na eshopu.

Antano Dark Corojo1Antano Dark Corojo2Antano Dark Corojo3Antano Dark Corojo4Antano Dark Corojo5Antano Dark Corojo6Antano Dark Corojo7Antano Dark Corojo8